Väčšina z nás predáva nehnuteľnosť z dôvodu kúpy väčšieho prípadne menšieho bývania. Niekedy sa stane, že predávame nehnuteľnosť, ktorú nepotrebujeme a nadobudli sme ju dedením. Pri určovaní predajnej ceny by sme mali myslieť aj na naše povinnosti voči štátu, ktoré nám z predaja nehnuteľnosti vyplývajú. Sú to dane a zdravotné odvody.

Ak predávame nehnuteľnosť a vznikne nám príjem musíme z neho zaplatiť daň a zdravotné odvody. Málokto je však ochotný platiť akékoľvek poplatky z predaja svojho majetku. Často riešime otázku, ako obísť daň z predaja nehnuteľnosti.

 Pán Andrášik predá svoj byt za 120.000,- € . Pre výpočet dane potrebuje určiť cenu za akú byt nadobudol, cenu za rekonštrukciu, úroky na hypotéke, poplatky, ktoré zaplatil banke za vedenie hypotekárneho účtu, poplatok za predčasné splatenie hypotéky.

predaj bytu za: 120.000,- €
nákup bytu za: – 100.000,- €
rekonštrukcia: – 10.000,- €
zaplatené úroky: – 4.000,- €
predčasné splatenie: – 1.000,- €
vedenie účtu: -200,- €

Po spočítaní dostaneme cenu: 4.800,- €

Takto sme sa dostali k základu dane, z ktorého zaplatíme daň vo výške 19% a odvody do zdravotnej poisťovne vo výške 14%.

 Kedy sme oslobodení od povinnosti platiť odvody a daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti, ak taký vznikol? Na oslobodenie od platenia odvodov a z príjmu máme nárok, ak vlastníme nehnuteľnosť viac ako 5 rokov.

Dôležité je uvedomiť si kedy začína plynúť spomínaných 5 rokov. Ak nadobudneme nehnuteľnosť kúpou spomínaných 5 rokov začína plynúť dňom vkladu do katastra nehnuteľností.

 Oslobedení od platenia dane z príjmu predaja nehnuteľnosti sme aj v prípade, že sme nehnuteľnosť nadobudli postupným dedením v priamom rade alebo niektorým z manželov ak je preukázateľné, že odo dňa preukázateľného nadobudnutia do vlastníctva, alebo spoluvlastníctva poručiteľa – poručiteľov ubehne 5 rokov.

 V prípade, že je nehnuteľnosť zaradená do obchodného majetku tak sme oslobodení od povinnosti platenia dane z príjmu z predaja nehnuteľnosti až po 5 rokoch od vyradenia z obchodného majetku.

 Ak sa predáva rozostavaná stavba spolu s pozemkom posudzujú sa tieto dve nehnuteľnosti samostatne. A to aj v prípade ak sú v kúpnej zmluve uvedené spolu v jednej kúpnej cene. Podľa § 120 Občianskeho zákonníka stavba nie je súčasťou pozemku.

Ak sa predáva pozemok, na ktorom je umiestnená stavba na posúdenie oslobodenia od platenia dane a odvodov sa postupuje samostatne za pozemok a samostatne za stavbu, teda aj rozostavanú stavbu.

Ak je rozostavaná stavba zapísaná v katastri a vlastníme ju viac ako 5 rokov od nadobudnutia sme oslobodení od platenia daní a odvodov. Obdobie 5 rokov v tomto prípade začína dňom zápisu do katastra nehnuteľností.

Ak nie je rozostavaná stavba zapísaná v katastri príjem z predaja nebude nikdy oslobodený od platenia dane a odvodov. Od predajnej ceny pre výpočet dane môžeme odrátať všetky preukázateľné náklady, ktoré sme so stavbou mali.

 Odrátať si môžeme aj všetky vyššie uvádzané možnosti ako zaplatené úroky na hypotéke, poplatky za vedenie hypotekárneho účtu, poplatok za predčasné splatenie hypotéky, poplatky za právne služby a sprostredkovanie súvisiace s predajom nehnuteľnosti.

 

Predávate, kupujete byt a potrebujete sa zorientovať v problematike vypracovania kúpnej zmluvy? V našom Realitnom a hypotekárnom centre Vám dokážeme pomôcť aj poradiť.

Približná výška úveru:
Popis (môžete špecifikovať Vaše požiadavky):
Vaše meno (dobrovoľné)
E-mail:*
Telefón (dobrovoľné)

Facebook

Spokojní klienti

Ľudmila Soročinová, Svidník

Chcem poďakovať kolektívu RHC za vysoko profesionálny prístup pri predaji mojej nehnuteľnosti.

Jirí Studnička

Týmto chcem prejaviť veľkú spokojnosť s ústretovosťou, odbornosťou a rýchlosťou, ktorá mi veľmi ušetrila môj čas. Môžem len odporúčať.


rod. Krišková, Svidník

Chceme sa poďakovať pani Ing. Regrútovej a pánovi Farkašovi za spoluprácu pri predaji nášho bytu. Predaj prebehol veľmi rýchlo a bez komplikácií. Môžme len odporúčať aj ostatným klientom túto realitnú kanceláriu. Ešte raz srdečná vďaka. rod. Krišková


Zdielať

Rady

Pozor: Daň z nehnuteľnosti je nutné podať do...
Kto je povinný  podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti Ak ste vlani kúpili nehnuteľnosť, ale...
Pozor na zmluvu
Podpísať nepreštudovanú zmluvu? Pozor na NEPRIJATEĽNÉ PODMIENKY V ZMLUVÁCH! Chystáte sa predať by...
EXLUZÍVNA ALEBO NEEXKLUZÍVNA SPOLUPRÁCA S MAKLÉROM
Okrem úvahy, či vôbec využiť služby realitného makléra, budete ako predávajúci stáť aj pred rozhodnu...